Przygody Łosia Antosia

logo Przygody Łosia Antosia

Kategoria: Warto wiedzieć

Dziecko, jak każdy z nas, najłatwiej uczy się nowych rzeczy, gdy ta nauka sprawia mu radość.

Warto zatem wybierać takie zabawy, które przy okazji pozwalają rozwinąć dodatkowe umiejętności.

Nauka niektórych czynności potrafi być wyczerpująca dla dziecka, natomiast inne przyjdą mu z łatwością. Dlatego warto łączyć elementy trudniejsze z tymi prostszymi. Tak, aby dziecko nie czuło się znużone zadaniami i czerpało z nich satysfakcję.

Przedszkolak szczególnie w wieku 5-6 lat samodzielnie potrafi już pracować z kartką i kredkami dlatego możemy zaproponować mu zabawy kreatywne niewymagające naszej pomocy. Dzięki temu rozwijamy takie umiejętności jak:

Rozwój sprawności ruchowej dłoni i palców.

Sprawność manualna jest dla dziecka niesamowicie ważna, ponieważ dzięki temu czuje się pewniejsze siebie, bardziej samodzielne i ma poczucie sprawczości. Możemy ją trenować zarówno przy codziennych czynnościach (samodzielne jedzenie, ubieranie się) jak i podczas np. kolorowania czy modelowania w plastelinie.

Te czynności wymagają od dziecka większej precyzji i bywają bardziej frustrujące dlatego warto skupić uwagę dziecka na dobrej zabawie, a nie usilnie na precyzji wykonania.

Wyobraźnia i kreatywność.

Ćwiczenia twórcze są bardzo ważne w rozwoju dziecka, ponieważ wpływają potem na jego umiejętność rozwiązywania problemów i radzenia sobie z trudnościami. Rozbudowana wyobraźnia i kreatywne myślenie jest kluczem do wymyślania rozwiązań. Stymulować twórczość możemy na wiele sposobów, ale najłatwiej będzie, gdy postaramy się nie myśleć schematami.

Dziecko naturalnie uczy się tych schematów od nas, dlatego przyjdzie mu łatwiej niż nam wyobrażenie sobie dodatkowej nogi u krokodyla, czy pingwina przewiązanego szalikiem. Warto zachęcać dziecko do dorysowywania takich „niecodziennych” elementów nawet na zwykłych kolorowankach. Zachęcajmy je do zabawy kolorami i kształtami.

Niech dziecko uruchomi wyobraźnie i zaskoczy nas efektem, a my w tym czasie dopijemy kawę 😉

Spostrzegawczość.

Podczas czytania bajki czy oglądania edukacyjnych plansz z obrazkami dziecko poznaje kolory, kształty, przedmioty. Uczy się wrażeń estetycznych (co mu się podoba, albo nie) i dostrzegania różnic.

Im dłużej będzie pracować z daną książeczką czy grą tym lepiej będzie znało elementy, które się na nią składają. Warto w tym wspierać dziecko i zachęcać do szukania wybranych obrazków na planszach.

Ćwiczymy dzięki temu zarówno spostrzegawczość, jak i komunikację. Później dziecko samodzielnie, intuicyjnie będzie powtarzało to ćwiczenie podczas indywidualnej zabawy.

Jednak podczas zabawy z rodzicem dziecko uczy się bardziej skomplikowanych umiejętności takich jak: czytanie, pisanie, liczenie, dodawanie i odejmowanie, logiczne myślenie czy rozwój mowy.

Przeplatanie zadań trudniejszych z łatwiejszymi pomoże dziecku nabyć nowych doświadczeń bez frustracji czy zmęczenia. Warto pamiętać o tym, że dziecko ma dużo krótszy czas koncentracji niż my. Podczas zabaw możemy rozwijać takie umiejętności jak:

No posts found!

Czytanie.

Aby dziecko nie miało problemów w szkole, warto zacząć już w przedszkolu zachęcać do nauki czytania. Tak, aby ta czynność wiązała się z przyjemnym i ciekawym spędzaniem czasu, a nie stresem. Przy okazji trenujemy pamięć oraz koncentrację.

nauka czytania i pisania dla dzieci

Możemy zacząć od zapoznawania dziecka z literami i krótkimi wyrazami. Szczególnie warto trenować na ulubionych bajkach (np. podczas czytania), tak aby nauka przebiegała naturalniej. Zanim dziecko zacznie czytać warto wyćwiczyć spostrzegawczość, skupienie czy wykonywać zadania graficzne (łączenie kropek, rysowanie szlaczków).

Pisanie.

Równolegle można rozwijać umiejętność pisania, która jest nieco trudniejsza pod względem ćwiczenia małej motoryki. Aby dziecko pisało musi już dobrze opanować ruchy dłonią i dlatego powinniśmy ćwiczyć właśnie te mięśnie.

Pomogą w tym zabawy z plasteliną, układanie puzzli lub klocków, zapinanie guzików czy po prostu malowanie i rysowanie. Sposobów na treningi jest dużo i większość z nich przebiega naturalnie podczas zabawy.

Rodzic natomiast może pomóc ukierunkować czynności w: rysowanie po śladzie, kreślenie podstawowych figur geometrycznych i dorysowywanie konkretnych elementów (oczy, uszy, kropki, kreski, fale). Po takim treningu dziecku łatwiej przyjdzie kreślenie liter podczas nauki pisania.

Matematyka i liczenie.

nauka liczenia i matematyki dla przedszkolaka

Zaczynając od nauki cyfr i umiejętności liczenia do 10 wprowadzamy dziecko w świat matematyki. Warto zacząć od liczenia prostych, codziennych przedmiotów. Na przykład podczas wybierania produktów spożywczych możemy policzyć ile bierzemy jabłek, pomidorów, ziemniaków do obiadu. Podczas ubierania się policzmy guziki i kieszonki.

Z czasem dziecku będzie przychodzić to z łatwością. Połączenie nauki pisania z nauką cyfr także może być dobrą zabawą. Po opanowaniu liczb przyjdzie czas na dodawanie, a potem odejmowanie. Ważne jest nastawienie do nauki, która mimo wszystko powinna sprawiać radość i wywoływać entuzjazm u naszej pociechy. Zdecydowanie milej będzie dziecku liczyć ulubione zwierzątka czy kolorowe elementy niż proste kreski.

Wszystkie te umiejętności możecie ćwiczyć podczas dobrej zabawy.

Nasze mapy są bardzo zróżnicowane i dzięki temu łączą elementy, które dziecko może wypełniać samodzielnie lub z rodzicem. Łączą wiele zróżnicowanych poziomami łamigłówek w przyjemną dla oka formę.

Mamy nadzieję, że nasze karty pracy oraz mapy edukacyjne przyniosą Wam wiele radości podczas zdobywania nowych doświadczeń. Stworzyliśmy je, aby połączyć przyjemne z pożytecznym i umilić Wam naukę oraz doskonalenie umiejętności.

Dołącz do zadowolonych klientów: